Witaj!

Nazywam się Magda Kościańska, na co dzień pracuję jako ilustratorka, graficzka i edukatorka artystyczna. Pozostając czynnym twórcą, jednocześnie prowadzę zajęcia z dziećmi i młodzieżą, zaszczepiając w nich chęć tworzenia (lub po prostu budząc tą, którą mają ukrytą w sobie), działania, uruchamiania wyobraźni. W projektach zawodowych i osobistych chętnie odnoszę się do różnych dziedzin kreatywnych, łączę technologię cyfrową i techniki manualne. O swoich warsztatach, zamiast „plastyczne” wolę mówić po prostu „kreatywne” bo to nie plastyka jest tu istotą, a właśnie kreowanie – nowych światów, własnych historii, obszarów służących do nauki przez zabawę.

Współpracuję z instytucjami kultury, placówkami edukacyjnymi, bibliotekami. Prowadzę warsztaty ilustratorskie, rowerowe i takie, na których eksperymentujemy z technikami i narzędziami, a zabawa papierem czy… jedzeniem nabiera nowego, twórczego znaczenia. W trakcie warsztatów uznaję  pracę bez rywalizacji, proces za równie istotny jak efekt (a czasem istotniejszy). Zachęcam do samodzielnego działania lub – gdy jest taka potrzeba i chęć – do współdziałania. Szanuję czas i pracę uczestników i uczestniczek zajęć bo wiem, że to najlepszy sposób by nauczyć ich poszanowania dla czasu i pracy innych. Jednym z moich głównych celów jest więc tworzyć przestrzeń do swobodnego i niewymuszonego poznawania nowych rzeczy – taką, w której często uczymy się razem.

 

Blog, na którym właśnie gościsz to mój kompleksowy projekt – od stworzenia strony internetowej, poprzez treści, po większość ilustracji i grafik (w przypadku pozostałych zawsze oznaczam autorów i autorki). Przeczytasz tu także m.in. o warsztatach „Wyobraźniej!”, organizowanych przeze mnie we współpracy z instytucjami kultury i pracowniami w kilku polskich miastach.

 


Do tej pory, w ramach działań edukacyjnych, współpracowałam m.in. z: galeriami – BWA Wrocław, BWA Jelenia Góra, BWA Zielona Góra; Lubuskim Teatrem; Regionalnym Centrum Animacji Kultury; Fundacją Salony; Wojewodzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. C.K. Norwida w Zielonej Górze; Pracownią Pogodno w Szczecinie; Miejskim Ośrodkiem Sztuki i Filharmonią w Gorzowie Wielkopolskim; salą zabaw dla dzieci Maštograd (Mostar, Bośnia i Hercegowina) oraz z Zespołem Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze. Wraz z Piotrem Czechem jesteśmy także kuratorami i pomysłodawcami wystawy polskiej ilustracji „Cross the b/order. Ilustracja bez granic” (więcej – tutaj).

Więcej o części moich edukacyjnych działań dowiesz się z TEJ elektronicznej publikacji, a jeśli chcesz przyjrzeć się moim projektom ilustracyjno-graficznym, zapraszam serdecznie na magicsuitcase.pl.


 

Projekt  jest realizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.