Pouczają, pokrzepiają, bawią – wystąpienia prelegentów na naukowych konferencjach TED to doskonała dawka wiedzy, inspiracji i humoru. To połączenie sprawia, że jestem fanką TEDowych wystąpień już od długiego czasu. W jednym z poprzednich postów (dokładnie tutaj – przyp.) znalazła się prezentacja Arvinda Gupty, indyjskiego twórcy zabawek, a dziś czas na kolejną porcję, tym razem serwowaną w zestawie. Wszystkie poniższe filmy trwają łącznie ponad godzinę, możesz więc poświęcić na nie jeden wieczór lub, jeśli wolisz zachować czas na przemyślenia, sięgać do tej „bazy” raz po raz – wybór, oczywiście, należy do Ciebie. :)
JESTEŚ KIMŚ, KROCZ DUMNIE!
Na rozgrzewkę – najkrótsze, bo niespełna 8-minutowe wystąpienie Rity Pierson. Pani Person to edukatorka, która, jak mówi, całe swoje życie „spędziła w szkole, w drodze do szkoły lub ze szkoły lub o szkole rozmawiając” – nauczycielami byli jej rodzice i dziadkowie, a ona sama zajmuje się nauczaniem od 40 lat. Słuchając jej energicznego i wciągającego wystąpienia trudno jednak o wrażenie, jakoby popadła w rutynę. Wręcz przeciwnie – o roli relacji w edukowaniu, o trudnej nauce przepraszania za błędy i o tym, że dwie odpowiedzi poprawne bywają ważniejsze niż osiemnaście niepoprawnych opowiada zabawnie, trafnie i z werwą:
SZKOŁA A KREATYWNOŚĆ
Oczywiście, na mojej top liście nieodzownie pojawia się klasyk i ceniony ekspert w dziedzinie edukacji, Sir Ken Robinson. To wystąpienie już dawno osiągnęło w sieci zasłużoną popularność, stając się viralem. Jeśli jednak jeszcze go nie widziałeś/aś -nic straconego, by wysłuchać tej mądrej, dosadnej i dowcipnej przemowy o kondycji i istocie edukacji szkolnej właśnie tu:
POWAŻNA SPRAWA: ZABAWA
Czy zabawa może być sposobem na przetrwanie? Jakie naprawdę ma znaczenie? I dlaczego jest potrzebna także dorosłym? Dzięki wystąpieniu Stuarta Browna, psychiatry zajmującego się badaniami dotyczącymi zabawy poznasz odpowiedź na te i inne pytania dotyczące tej naprawdę ważnej sfery życia zwierząt i ludzi. Obejrzyj, wysłuchaj… i baw się dobrze!
MOC INTROWERTYKÓW
A na końcu – bynajmniej nie szarym – wystąpienie pełne mocy. Podczas gdy przebojowi, potrafiący i chcący głośno mówić o swoich umiejętnościach i osiągnięciach (a niekiedy wręcz „podkręcający” ich rzeczywistą wartość) ekstrawertycy bez problemu dają znać światu o sobie – potencjał osób nie zabiegających o uwagę nierzadko pozostaje w cieniu. Pisarka Susan Cain wychodzi z owego cienia i rzuca światło na kwestię introwertyków, obalając przy okazji kilka mitów (jak choćby ten, że introwertyk unika publicznych wystąpień). Przypomina też, by słuchać tych, którzy nie zawsze mówią głośno i dostrzegać wartość w tym, co nie zawsze błyszczy na pierwszym planie.
Sama z chęcią powracam do obejrzanych „TEDów” od czasu do czasu, a powyższe stanowią część dłuższej subiektywnej listy ulubionych, z pewnością więc będę sięgała do tego bogatego źródła w niejednym poście. Uwaga – oprócz międzynarodowych spotkań TED odbywają się też niezależne konferencje TEDx organizowane przez środowiska lokalne w wielu miastach na świecie, także w Polsce. Również z nimi warto zapoznawać się na bieżąco (poszczególne miasta mają swoje strony i „fanpejdże” na Facebooku, np. TEDx Poznań, TEDx Wrocław, itd.).
Jeśli i Ty masz ulubione prelekcje, które warto wysłuchać i zobaczyć (niekoniecznie z konferencji TED!), sugestie w komentarzach mile widziane. :)