Wyobraźniejowa współpraca i warsztatowe FAQ

[Post został zaktualizowany w listopadzie 2020] Regularnie i z dużą przyjemnością prezentuję Wam na Wyobraźniej rozmaite inspirujące projekty oraz ich autorów i autorki. Po drodze pojawiały się także pytania o moje warsztaty i współpracę. W skrócie, dla osób, które są tu po raz pierwszy lub zajrzały po dłuższej przerwie – aktualnie zajmuję się głównie:

  • treningami zdolności poznawczych (czyli wspieraniem procesów tworzenia i uczenia się, organizowania i zapamiętywania informacji),
  • edukacją wizualną i cyfrową (w tym – związaną z fake newsami, dezinformacją, wykorzystywaniem mocy obrazów),
  • wspieraniem działań z zakresu edukacji kulturalnej i antydyskryminacyjnej.

Aktualne opcje warsztatowo-treningowe, a także te związane z projektowaniem znajdziecie zawsze w zakładce “Współpraca i kontakt”. A poniżej – kilka ważnych uzupełnień w postaci krótkiego “FAQ”. Oto 7 pytań, które mogą najczęściej pojawiać się w odniesieniu do proponowanych przeze mnie zajęć:

Gdzie prowadzę zajęcia?

Do współpracy zapraszam przede wszystkim: instytucje kultury, galerie sztuki, ośrodki edukacyjne, szkoły, firmy i organizacje zajmujące się edukacją, kulturą, rozwojem zainteresowań. Pracujesz w którymś z takich miejsc i chcesz wzbogacić ofertę dydaktyczną? Masz w planie uzupełnienie większego projekt o kreatywne zajęcia? Chętnie o tym z Tobą porozmawiam. Co do lokalizacji, choć na co dzień związana jestem z Wrocławiem i Zieloną Górą, realizowałam projekty w różnych miejscach, także poza Polską. I nadal stawiam na mobilność. Warunki logistyczne są więc do przedyskutowania. :)

Jaka jest dopuszczalna liczba osób na warsztacie?

Optymalna liczba to 5-15, maksymalnie 20 – w zależności od typu zajęć. Jest też jednak możliwość dostosowania treningu lub warsztatu do potrzeb większej grupy, na przykład klasy szkolnej. Większa grupa z pewnością będzie wymagała obecności dodatkowego opiekuna lub nauczyciela.

Ile czasu trwają zajęcia?

Wszystko zależy od typu wybranych zajęć – oferuję zarówno pojedyncze warsztaty, jak i cykle treningowe. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, zapytaj o konkretne zajęcia, podpowiem ile dokładnie powinny trwać i dlaczego.

Czy zapewniam narzędzia?

Pomoce dydaktyczne zawsze dobieram osobiście, niektóre z nich także projektuję specjalnie na warsztaty. Co do pozostałych materiałów (typu nożyczki, kleje, kartki, farby) – część zapewniam sama, część zapotrzebowania pokrywa instytucja współpracująca. 

W innych przypadkach koszt materiałów zakupionych specjalnie na dane zajęcia wliczam w cenę warsztatu. W miarę możliwości staram się, by jak najwięcej materiałów pochodziło z odzysku. Gdy trzeba zapewnić nowe, dbam o to, by były jak najlepszej jakości i zapewniały komfort użytkowania.

Ponieważ obrazy są ważną częścią moich działań, do większości warsztatów wymagany jest też rzutnik z wejściem HDMI. W każdym przypadku, przed rozpoczęciem współpracy, informuję o przebiegu zajęć i wszelkich związanych z nim potrzebach. Sporządzam też listę narzędzi, wraz z orientacyjnym kosztorysem – tak, by nic nie zaskoczyło po drodze. 

 

Na zdjęciu - rozrzucone barwne książki, markery, maleńkie zabawki.
Na bieżąco uzupełniam swój zestaw inspiracji i pomocy dydaktycznych na warsztaty. Do wyobraźniejowej biblioteczki trafił niedawno zestaw nowych książek z różnych części świata.

 

Moje warsztatowe propozycje są dość zróżnicowane. Czy jestem autorką wszystkich zajęć?

Wszystkie proponowane warsztaty są mojego autorstwa. Regularnie uzupełniam je też o nowe rozwiązania i zdobytą wiedzę. Lista aktualnych propozycji powstała w oparciu o zajęcia, które już prowadziłam i w obszary, w których posiadam doświadczenie. Poruszam także tematy, które uznaję za szczególnie istotne. 

Oprócz prowadzenia zajęć z listy projektuję też warsztaty i pomoce dydaktyczne “skrojone na miarę” – tworzone z myślą o określonym projekcie czy wydarzeniu. Robiąc to nie wykraczam jednak poza własną wiedzę i kompetencje. 

Na bieżąco modyfikuję i aktualizuję programy warsztatów tak, by były zgodne z aktualnymi informacjami i zasobami. Dlatego część z nich musi być zaplanowana z odpowiednim wyprzedzeniem. Zapytaj mnie o dostępność zajęć w terminie, który Cię interesuje! Oczywiście, zachęcam do kontaktowania się i zadawania pytań, jeśli tylko chcesz wiedzieć więcej o tym, co (i dlaczego) oferuję.

Czy zajmuję się teatrem kamishibai?

Zdecydowałam się dodać to pytanie, ponieważ pojawiło się kilka razy w mojej skrzynce mailowej. W tekstach, które publikuję na Wyobraźniej prezentuję inicjatywy osób, które cenię, znam, obserwuję. Wśród nich pojawił się post dotyczący kamishibai – i choć cieszy mnie jego popularność, to sama nie prowadzę warsztatów związanych z tym teatrzykiem. W tej sprawie odsyłam więc do osób, które poznacie w poście. Sama natomiast chętnie wesprę kamishibai jako ilustratorka, jeśli będzie taka okazja i potrzeba. :)

A wszelkie działania, którymi zajmuję się sama znajdziesz w:

A co, jeśli na moje zajęcia trafi osoba nie znająca języka polskiego?

Komunikuję się także w języku angielskim. Nad innymi opcjami pracuję. ;) Dlatego w pozostałych przypadkach wymagana jest obecność tłumaczki/tłumacza.

 

W przypadku pozostałych pytań, oczywiście serdecznie zapraszam do kontaktowania się ze mną. I – mam nadzieję – do zobaczenia na zajęciach!  :)

 

Related Posts

Leave a comment