Książki niezwyczajne

Świat książek zaskakuje nie od dziś, a ludzka pomysłowość sprawia, że zaskoczenie jest coraz większe i przyjmuje coraz to nowe formy. Czasem wystarczy prosty pomysł, kilka kropek lub parę słów, innym razem – nadanie książce innej, dodatkowej funkcji…

Poniżej przypominam pięć publikacji dla dzieci (i nie tylko dla dzieci!), którym w ciągu ostatnich dwóch, trzech lat sama dałam się zaskoczyć. Oczywiście, pozytywnie. :) Być może niektóre z nich są już Tobie znane. Miłego oglądania!

 

Dwa oblicza świata zwierząt

Rescate Animal (tytuł oryg. Animal Rescue) to książka Patricka George, która w wyśmienity sposób wykorzystuje siłę obrazu. Dzięki temu jest czytelna niezależnie od kraju czy opanowanego języka. Nie trzeba słów by dobitnie pokazać, co dzieje się ze zwierzętami w ich naturalnym środowisku, a co – w warunkach przemysłowych i świecie sztucznie wykreowanym przez człowieka. A Ty, którą stronę wybierasz? ;)

 

(edit: książka jest już dostępna także w Polsce, pod tytułem “Uratuj mnie!” – przyp.red.)

 

Czarodziejskie kropki

Zachwycająco prosty i sprytny pomysł na interaktywną publikację, która nie wymaga szczególnych środków czy skomplikowanych technologii. Autorem książki jest Herve Tullet, francuski grafik i ilustrator. W Polsce jest ona dostępna pod tytułem „Naciśnij mnie” i ukazała się nakładem wydawnictwa Babaryba.

 

Las (z) książek

Autorzy tej książki, mając na uwadze drzewa wycinane z myślą o produkcji papieru, postanowili w ciekawy sposób odwrócić ten proces, przy okazji zwracając uwagę na „drzewny” problem. Książka wydrukowana na papierze bezkwasowym, z wykorzystaniem ekologicznego tuszu, zawiera w swoim składzie surowcowym także nasiona,dzięki którym po umieszczeniu jej w ziemi możemy zasadzić prawdziwe drzewo! Oczywiście, pozostaje przy tym „tradycyjną” książką zawierającą ilustrowaną historię. Dzięki temu dziecko dorasta wraz z nią… i drzewem, o które ma szansę zatroszczyć się po lekturze.

 

 

Historia ze światła i cienia

Oto subtelny i prosty pomysł na ilustracje, które można „animować” za pomocą strumienia światła: papierowe sylwety i detale stanowiące część książki, rzucając cień na sąsiednią stronę, stają się częścią historii i budują nastrój przedstawianej sceny. Książkę zaprojektowała japońska ilustratorka, Megumi Kajiwara.

 

 

Książka bez obrazków

Bez obrazków? Nuuuda. Ale zaraz, zaraz – to chyba nie taka zwyczajna książka! Coś tu nie gra… Ostatnia pozycja na dzisiejszej książkowej liście prowokuje do wygłupów, zaskakuje… Zresztą, to trzeba po prostu zobaczyć! jest Autorem jest Benjamin Joseph Novak, a polską wersję językową zaproponowało wydawnictwo Czarna Owca. Zapraszam do wysłuchania interpretacji Macieja Stuhra. Reakcje dzieci – bezcenne. ;)

 

 

Oczywiście, to tylko część zaskakujących książek, kolejne będą zapewne pojawiać się tu jeszcze, przypominając raz po raz o sobie. W końcu książkowa magia to zaskakiwanie, oczarowywanie, pobudzanie wyobraźni – czasem wystarczy prosta historia lub obraz, który utkwi w pamięci na lata… albo da pretekst do dobrej zabawy!

Related Posts

Leave a comment