Rysunkowo-edukacyjne współprace Wyobraźniej

W dzisiejszym poście przeczytacie o:

  • filmach, które możecie zobaczyć na facebookowej stronie Wyobraźniej,
  • multitaskingu – czyli o tym, jak zostać ośmiornicą we własnym domu ;)
  • zbliżającej się kolejnej rysunkowo-edukacyjnej współpracy,
  • Gosi, z którą ową współpracę nawiązujemy!
  •  

Rysuję i filmuję czyli ośmiornica w czterech ścianach

Ostatnie tygodnie oznaczały dla mnie dużo rysowania, tworzenia notatek wizualnych i małe filmowe debiuty. Zostałam zaproszona do przygotowania propozycji krótkich edukacyjnych filmów dla wrocławskiego centrum Magnolia Park. Współorganizatorem akcji była marka Millora, wspierająca promocję i organizację szkoleń i warsztatów. O Millorze przeczytacie tu zresztą więcej już niebawem bo to ciekawa inicjatywa, tworzona przez świetnych ludzi.

Idea była taka: siedząc w domu stworzyć coś, co przyda się innym siedzącym w domu. Co zainspiruje, pozwoli przekazać wiedzę lub nową umiejętność w wersji online. I, dodatkowo, pomoże przetrwać czas izolacji. Do współpracy zaproszono osoby zawodowo związane z różnymi dziedzinami: edukacją, rozwojem osobistym, kreatywną pracą, rękodziełem, sportem. Każda z nas miała przygotować webinar lub krótki film. Ja postanowiłam połączyć w jednym projekcie opowiadanie, rysowanie i dzielenie się tym, co wiem i potrafię. W efekcie powstały dwa projekty: działanie warsztatowe plus rysunkowa prezentacja.

Kręcenie filmu w domowych warunkach, bez dostępu do wsparcia czy w pełni profesjonalnego ekwipunku, okazało się niezłym wyzwaniem. Wyobraźcie sobie ośmiornicę, która jedną macką ogarnia sprzęt do nagrywania (telefon), drugą rysuje, trzecią przytrzymuje to, co rysuje, czwartą próbuje okiełznać kota, piątą montuje film… a pozostałe macki służą do panowania nad przestrzenią – fizyczną i wirtualną. To byłam ja. :) Ale udało się i, mam nadzieję, przydało. 45 tysięcy wyświetleń pierwszego filmu ucieszyło i pokazało mi, że akcja nie poszła na marne. #dziękuję

Jeżeli będziecie chcieli/chciały dowiedzieć się więcej o narzędziach, pracy nad taką rysunkową planszą, dopytać o coś – piszcie, komentujcie zgłaszajcie zainteresowanie tematami! Postaram się zebrać najbardziej interesujące Was informacje w osobnym poście.

Rysunek przedstawiający mnie jako ośmiornicę. :) Stoję przy biurku i w każdej macce trzymam inny przedmiot. Z boku dynda kot, uczepiony blatu przednimi łapkami.
Jak panować nad zdalnym działaniem i… kiedy warto dać plamę

Część z Was widziała już zapewne filmy na wyobraźniejowym facebooku, resztę zachęcam do nadrobienia i obejrzenia. Linki do filmów znajdziecie w tym tekście. Pierwszy z nich dotyczy metod i narzędzi pomagających w zdalnej pracy. A konkretnie: w organizacji, komunikacji i edukacji. Dużo tu rysuję, jeszcze więcej – opowiadam. Dzielę się tym, co wypróbowałam sama w swoim freelancerskim życiu i co uważam za godne uwagi. Jest tu też trochę o tym, co utrudnia działanie w sieci i czego warto się wystrzegać.

 

Na zdjęciach - ręka rysująca planszę (po lewej) i twarz autorki (po prawej stronie).
Kadry z filmu dotyczącego narzędzi pomagających w zdalnej pracy

 

Zdjęcie przedstawia fragment ręcznie rysowanej planszy pod tytułem "Edukacja". Na planszy leżą wycinane rysunkowe elementy i mazaki.
Kulisy powstawania filmu czyli podgląd pracy w toku

 

Przed filmem dotyczącym zdalnych narzędzi powstał także film z mini warsztatem dla dzieci „Plamozwierze i Kleksostwory”. Pokazuję tu, jak zamieniać plamy i kleksy w zwierzęta oraz stworzenia z wyobraźni. Dowiecie się z niego także, jakich narzędzi użyć do działania. Zachęcam jednak przede wszystkim do potraktowania go jako inspirację do eksperymentowania z plamami i wymyślania własnych stworów. To przede wszystkim ćwiczenie kreatywności, twórczego myślenia. Wystarczą tu proste środki, a możliwości jest nieskończenie wiele.

Poniżej – zapowiedziane linki do obu filmów. Przed przystąpieniem do seansów zachęcam jednak do doczytania reszty posta bo to zapowiedź nowej, ciekawej przygody. I jeszcze jedno: nie szalejcie z popcornem. Po pierwsze: będą Wam potrzebne ręce do działania. Po drugie: każdy z filmów trwa mniej niż kwadrans. Postawcie więc raczej na herbatę. ;)

Zobacz film „Plamozwierze i Kleksostwory”

Zobacz film „Organizuj, komunikuj, edukuj (się) – narzędzia do pracy zdalnej”

 

 

Mini warsztat Wyobraźniej - dłoń pisząca na kartce filmowy tytuł.
Kadr z filmu “Plamozwierze i Kleksostwory”

 

Co dalej? Łączymy siły czyli nowa rysunkowa akcja

Ponieważ nie lubię próżnować, po filmach przyszedł czas na kolejną rysunkowo-edukacyjną współpracę. Tym razem będziemy działać z Gosią Spasiewicz-Bulas z Słucham i Rysuję. Po raz pierwszy spotkałyśmy się w poznańskim Centrum Kultury Zamek w trakcie Wielkopolskiego Forum Edukacji Kulturowej, o którym pisałam w poście „Edukacja w zamku, kultura w mieście”.  Obie rysujemy zawodowo. Obie bardzo lubimy zdobywać wiedzę, poznawać wartościowe źródła informacji i pomysły. Równie mocno lubimy dzielić się tym wszystkim poprzez nasze rysunki, plansze, notatki wizualne. Dużo zastanawiamy się też – szczególnie w ostatnim czasie – jak działać, by pozytywnie wpływać na otoczenie wokół nas. Zauważyłyśmy, że zajmują i poruszają nas podobne sprawy. Dlatego postanowiłyśmy połączyć siły i dzielić się z Wami rysunkowymi zapisami:

  • godnych uwagi idei, pomagających zmieniać świat na lepsze,
  • przełomowych myśli związanych z przemianami społecznymi, środowiskiem, nowymi technologiami,
  • dobrych praktyk wskazujących, na co warto zwracać uwagę w naszym otoczeniu i jak wiedzę przekuć w działanie!

Będziemy rysować i notować na podstawie webinarów, dyskusji, książek… źródeł, które uważamy za cenne pod względem edukacyjnym i merytorycznym. Każda z nas będzie raz w tygodniu publikować nowe rysunkowe notatki. A o kolejnych krokach zamierzamy Was informować na bieżąco – właśnie na Facebooku. Co tydzień będzie się tam pojawiała grafika zapowiadająca kolejną rysunkową serię. Śledźcie więc nasze facebookowe profile: Słucham i Rysuję oraz Wyobraźniej. Do zobaczenia!

 

Grafika przedstawia Gosię (Słucham i Rysuję) i Magdę (Wyobraźniej), otoczone rysunkowymi elementami.

 

Kartka z notatką wizualną od Słucham i rysuję
Manifest autorstwa Gosi Spasiewicz-Bulas (Słucham i rysuję)

 


Zobacz także:


 

Related Posts

Leave a comment