Wyobraźniej powraca! Plany, zmiany, nowości

Po ponad roku przerwy “Wyobraźniej” powraca! I, jak to bywa przy powrotach, nie obędzie się bez zmian. A ulegnie im nie tylko wygląd strony, ale też jej ogólna formuła, która wyjdzie znacznie poza ramy edukacji wizualnej. Hasło przewodnie “edukacja wizualna” zastąpi (domyślne) “kreatywna edukacja”. Jak do tej pory znajdziecie tu wywiady, felietony, inspiracje, prezentacje ciekawych inicjatyw oraz trochę warsztatowych porad i wskazówek, jednak pole moich poszukiwań i obserwacji się rozrośnie.

Co będzie łączyło omawiane tematy? Kreatywne, nowatorskie podejście do przekazywania wiedzy, interaktywność, zaangażowanie edukowanych w proces wymiany informacji, interdyscyplinarność, holistyczne podejście do edukacji, aspekt kulturotwórczy. Czyli to, czego najbardziej szukamy w edukacji pozaformalnej (i do czego nierzadko tęskno nam w przypadku formalnej). 

Jak zmieni się sama struktura i nawigacja “Wyobraźniej”? Nowy rozkład jazdy

W zapoznaniu się z nowościami pomoże Wam górny pasek menu. Przede wszystkim ulega zmianie lista tematów, jest ich też nieco więcej:

 

  • Kategoria Miejsca i akcje została zastąpiona dwiema: Ludzie i miejsca oraz Wydarzenia i warsztaty.  Klikając w pierwszą poczytacie wywiady z inspirującymi osobami i poznacie lokalizacje warte uwagi. Druga kryje aktualności, jak i recenzje edukacyjnych przedsięwzięć. Możecie przygotować się na to, że będę się z Wami dzieliła tu relacjami ze szkoleń czy konferencji, w których planuję uczestniczyć.

 

  • Książki i ilustracje zastąpiła szersza kategoria Książki i pomoce dydaktyczne. Szykujcie się na większą porcję inspiracji!

 

  • Obrazy i sztuki wizualne oraz Dźwięk i ruch to tematy, które pomogą uporządkować sfery dotyczące różnych zmysłów i szeroko pojętej percepcji. Ponieważ sporo interdyscyplinarnych projektów obejmuje wszystkie te obszary, spodziewajcie się, że część z nich może się powtarzać w obu kategoriach.

 

  • Miasto kreatywnie – to kategoria, która wydała mi się ważna i potrzebna – w końcu dotyczy naszego otoczenia, codzienności, a zatem praktycznego zastosowania edukacji! Poznacie tu projekty, które zmieniają miasto, angażując mieszkańców. Poczytacie też o tym, jak przestrzeń uczy nas i jak my uczymy się (o) niej. “Miasto kreatywnie” to także troska o środowisko, w którym żyjemy.

 

  • Komunikacja, empatia, stereotypy – bez nauki o emocjach, łamania stereotypów i zdrowej komunikacji nie ma dobrej edukacji, dlatego na “Wyobraźniej” robię więcej miejsca dla tych obszarów. Będą tu rozmowy ze specjalistami od pracy z emocjami i projekty oraz inicjatywy, które pomagają podnosić świadomość dotyczącą wszystkich trzech aspektów.

 

  • Zrób to sam(a) to kategoria, która pozostaje na “Wyobraźniej” niezmieniona. Wciąż będzie kryła inspiracje dotyczące rzeczy, które można zrobić samodzielnie, na zajęciach lub w domu; wskazówki, jak wykorzystywać odpady lub tworzyć “coś z niczego” i propagować ideę upcyklingu.

 

  • I wreszcie, zakładka Projekty Wyobraźniej! Pod tym szyldem znajdziecie wszystkie akcje, warsztaty i pomoce dydaktyczne realizowane przeze mnie, jako “Wyobraźniej”. Jest tu też część dodatkowych, także inicjowanych przeze mnie przedsięwzięć. Wśród nich – wystawa polskiej ilustracji Cross the b/order, realizowana wspólnie z Piotrem Czechem (któremu przy okazji serdecznie dziękuję za wsparcie techniczne przy pracy nad nowym “Wyobraźniej”).

 

Także tagi zostały zaktualizowane uporządkowane, a ich liczba będzie ograniczona do 30-35 – wszystko po to, by ułatwić nawigację i poszukiwanie interesujących zagadnień. Zadbałam też o nieco łatwiejszy dostęp do tagów i archiwalnych postów przy wyszukiwaniu. 

Wprowadzając zmiany nie pominęłam również zakładki “o autorce”. Została wzbogacona o kilka informacji, rekomendacje osób, z którymi do tej pory miałam przyjemność współpracować oraz o listę realizowanych projektów. 

Jeśli zajdzie potrzeba, z czasem zostanie dodana jeszcze jedna ważna sekcja. Pojawi się podział na grupy, czyli na posty dotyczące projektów dla dzieci i młodzieży, dorosłych, a także te skierowane do seniorów. Oczywiście, będzie tu niezmiennie miejsce na inicjatywy “ponad podziałami” i projekty międzypokoleniowe!

Wizualne metamorfozy

Ewoluowała też szata graficzna, a konkretnie – wyobraźniejowe ilustracje. ;)

Wciąż stawiam na odręczny charakter ilustracji bo wierzę, że najlepiej oddają one ducha kreatywnej edukacji. Ołówkowe postaci i wycinankowe stwory zastępują jednak mniej dziecięce i trochę bardziej uniwersalne formy, a także bardziej wyraziste linie:

 

Ruchomy obrazek prezentuje dwie ilustracje z napisem "Wyobraźniej". Na zmianę pokazuje starą i nową wersję napisu.

 

A wyobraźniejowe stwory ewoluowały tak:

Ruchomy obrazek, prezentujący różne stworki ze strony "Wyobraźniej".

Część starszych okładek także została zaktualizowana i podmieniona:

Ruchomy obrazek pokazujący, na zmianę, dwie ilustracje. Na obu widać dziewczynki o różnym kolorze skóry.

Co się ze mną działo przez ten rok (i dlaczego zdecydowałam się tu wrócić)?

Jak spora część z Was wie, przez lata działałam jako graficzka i ilustratorka. I w pewnym momencie postanowiłam niemal sto procent swojego zawodowego czasu poświęcić tym właśnie dziedzinom. Przez pewien czas pracowałam jako “pełnoetatowa” ilustratorka dla branży technologicznej. Choć było to ciekawe doświadczenie – pozwalające na wykorzystanie moich umiejętności oraz nabycie nowych – szybko zatęskniłam za obszarami kultury i edukacji. Powróciło też “poczucie misji”, którego w pewnym momencie zwyczajnie mi brakowało. Wróciłam też do studiowania i poszerzania swoich kompetencji dydaktycznych, o czym więcej zapewne wkrótce. W końcu człowiek uczy się cały czas! Zwłaszcza ten, który… uczy. I najwyraźniej czasem trzeba zrobić krok w inną stronę by spojrzeć na sprawy z nowej perspektywy. ;)

Nie oznacza to jednak, że w międzyczasie całkowicie porzuciłam działania edukacyjne i organizacyjne. W zeszłym roku odbyła się kolejna edycja wystawy Cross the b/order. Ilustracja bez granic, o której pisałam tutaj. Tym razem wystawa zawędrowała do Gdyni, na festiwal Gdynia Design Days, w ramach którego poprowadziłam też warsztat “Elektroniczne klocki i piksel w akcji” (dokumentację z wydarzeń znajdziecie tutaj). Uczestniczyłam też w działaniach, o których nie zdążyłam napisać na “Wyobraźniej” – obiecuję jednak nadrobić to i owo przy najbliższej okazji. Wkrótce opowiem też o pewnym ciekawym edukacyjnym konkursie, w którym wzięłam udział… i który wygrałam. 

 

Na fotografii widać dzieci układające obraz z kolorowych kwadracików.

Czego jeszcze możecie się spodziewać w najbliższym czasie? Mam w planie przedstawić Wam kilka interesujących inicjatyw. Poznacie też ludzi, których miałam przyjemność spotkać na swojej drodze, a którzy mnie zainspirowali, nauczyli czegoś, pozytywnie zaskoczyli. A uczestnicząc w ciekawych edukacyjnych wydarzeniach, nie omieszkam ich dla Was zrecenzować. I, oczywiście, zamierzam zrealizować kilka pomysłów na projekty, które czekały w mojej głowie od dłuższego czasu. Szykujcie się więc na nowe!

“Wyobraźniej” to ciągłe zmiany i zawsze jest tu coś do zaktualizowania, uzupełnienia, opublikowania. Dlatego dzielcie się śmiało wszelkimi sugestiami, tym, co i jak chcielibyście widzieć na blogu. Będę Wam bardzo wdzięczna za wsparcie. A tymczasem – zapraszam do zwiedzania. Z wyobraźnią raźniej! ;)


Related Posts

Leave a comment