Wyobraźniej znów docenione! Wsparcie, plany, dostępność

Miło mi oznajmić, że “Wyobraźniej!” otrzymało właśnie kolejne wsparcie! Tym razem – z Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Fundusz zakłada m.in. wspomaganie dziedzin o trwałych wartościach kulturalnych oraz propagowanie przedsięwzięć reprezentujących wysokie walory artystyczne i wychowawcze. Tym milej było znaleźć się w gronie wyróżnionych autorów i autorek projektów. I za to wyróżnienie serdecznie dziękuję.

Logo ZAiKS - Fundusz Popierania Twórczości

Jednorazowa kwota stypendium umożliwi swobodną pracę nad projektem “Wyobraźniej” do końca roku. I zadbanie o to, by strona mogła się rozwijać w jak najlepszym kierunku. Co pojawi się lub zmieni na stronie?

Plany listopadowe…

Do końca miesiąca do zakładki “Współpraca i kontakt” trafi oferta warsztatowa. Zaproponuję w niej odświeżoną formułę sprawdzonych autorskich zajęć, plus kilka nowych propozycji – dla różnych grup wiekowych. W związku z tym zostanie też zakupionych i przygotowanych trochę nowych pomocy dydaktycznych. Oczywiście, nie omieszkam Was o tym wszystkim informować na Facebooku i w kolejnych postach! Do końca listopada zostanie także uzupełniona zakładka “Linki”. Pojawi się w niej nowa porcja praktycznych źródeł wiedzy i inspiracji.

…I na Nowy Rok

Przyznam, że nie jestem przekonana do szału postanowień noworocznych. Mam jednak jeden plan, który chciałabym zrealizować na przełomie bieżącego i nadchodzącego roku. To zwiększenie dostępności strony “Wyobraźniej” dla osób niedowidzących. Przede mną długa droga, dlatego już teraz zabrałam się za redakcję starszych postów. Uzupełniam opisy alternatywne w obrazkach i zdjęciach. Skracam zbyt długie zdania, usuwam zbędne nawiasy czy ukośniki. Tam, gdzie to możliwe, poprawiam czytelność treści. Gdy trzeba – dodaję nagłówki. Oczywiście, wszystko to robię zachowując ogólny styl, przekaz i charakter wypowiedzi. Wierzę, że prostota może, a wręcz powinna iść w parze z merytorycznym przekazem.

Już teraz na stronie znalazły się także przyciski pozwalające na zwiększenie kontrastu strony i wielkości tekstu. I choć to kropla w morzu, mam dużą nadzieję, że krok po kroku “Wyobraźniej” będzie stawało się coraz bardziej dostępne. Nie tylko dla osób niewidomych i niedowidzących, ale i dla niesłyszących czy tych z ograniczeniami motorycznymi.

Po prawej stronie witryny Wyobraźniej znajdują się przyciski zwiększające kontrast i rozmiar tekstu. Na tej grafice są oznaczone strzałkami.

Narzędzie, które umożliwiło mi dodane tej funkcjonalności to wtyczka do WordPressa o nazwie WP Accessibility. Listę innych wtyczek WordPressa poprawiających dostępność stron znajdziecie we wspomnianej zakładce “Linki”. A ponieważ wtyczki to zdecydowanie nie wszystko, traficie tam też na inne pomocne źródła wiedzy.

A skoro mowa o dostępności…

Im więcej badam, czytam i zagłębiam się w potrzeby innych, tym większego znaczenia nabiera dla mnie to słowo. Wspominałam o tym już w ostatnim poście, “Edukacja w zamku, kultura w mieście”. Dlatego do chmury tagów dołączył nowy tag – “dostępność”. Pomoże Wam odnaleźć inspiracje i informacje na “Wyobraźniej”, związane właśnie z obszarem projektów dostępnych. Klikając w niego, aktualnie traficie na trzy posty – łącznie z tym, który właśnie czytacie.

Zdjęcie pokazuje, w którym miejscu na stronie Wyobraźniej znajduje się tag "dostępność”.

Macie jakiekolwiek sugestie związane z działaniem witryny “Wyobraźniej”? A może jest coś, o czym szczególnie chcecie poczytać na stronie? Piszcie, pytajcie, komentujcie! 


Palec wskazujący na tekst - ilustracja uzupełniającaA tych, którym hasło “dostępność” jest również bliskie, zachęcam do udziału w wydarzeniu Kultura dla wszystkich. Konferencja o dostępności , organizowanym przez Fundację Katarynka, Strefę Kultury Wrocław i Biuro Wrocław bez Barier. Termin: 22 listopada, w godzinach 10.00-14.30. Miejsce: Barbara, ul. Świdnicka 8B, Wrocław.


Related Posts

Leave a comment