Zostań w domu… i daj się zaciekawić!

#Zostańwdomu – to hasło, które od kilku dni niezmiennie nam towarzyszy. Mamy pozamykane szkoły, miejsca pracy, instytucje kultury, kawiarnie i kina – oraz wiele innych miejsc spotkań. Dla jednych pozostanie w domu oznacza moment oddechu, dla innych – nie lada wyzwanie. Co robić, jak żyć? :) Jak zorganizować pracę? Jak efektywnie wykorzystać czas, spędzony na przesiadywaniu w domowych pieleszach? To pytania jak najbardziej na czasie. Dlatego dziś prezentuję Wam kilka źródeł i narzędzi, które mogą to ułatwić. Z większości z nich korzystam regularnie, a część znam, cenię i niezmiennie odkrywam.

W poście:

  • Źródła wiedzy, podanej w ciekawy, zabawny i naprawdę przystępny sposób;
  • Skarbnice kulturalnych zasobów – filmów, koncertów, spektakli;
  • Kilka narzędzi ułatwiających zdalne działanie;
  • Okazja do zwiedzania bez ruszania się z domu!

Niezależnie od wieku, zainteresowań czy profesji, każdy/każda na pewno znajdzie tu coś dla siebie. Zapraszam do myszkowania, przeszukiwania i zwiedzania!

 

Infografika #zostańwdomu, pokazująca, z czego można korzystać siedząc w domu: cyfrowe zasoby, wirtualne zwiedzanie i inne opisane w tekście rzeczy.

 

Ucz się i dowiaduj

 

Często polecam tu filmy TED, dziś skupię się na krótkich TEDowych animacjach. Cała seria dostępna jest w dziale TED-Ed na stronie ted.com. Wśród trwających mniej niż 5 minut animowanych filmów znajdziesz odpowiedzi na pytania takie jak: dlaczego koty są tak dziwne? Co naprawdę dzieje się z plastikiem, który wyrzucasz? Jak działa transfuzja krwi? I dziesiątki innych, związanych z przeróżnymi dziedzinami i obszarami życia takimi jak muzyka, medycyna, psychologia, literatura, astronomia, sztuka czy nowe technologie. Wymieniać można długo, najlepiej jednak przekonać się buszując w TEDowych zasobach. :)

Uwaga: filmy, oryginalnie przygotowane w języku angielskim, dostępne są z napisami w różnych językach – w tym w języku polskim. Chcąc włączyć napisy, warto sprawdzić dostępne tłumaczenia w dziale „Transcript” (bezpośrednio na stronie – tuż pod filmem) lub w dymek w prawym dolnym rogu filmu.

Pojedyncze animacje z kolekcji TED-Ed udostępniałam już w poprzednich postach, między innymi w poście „Twórczość to nie dodatek…”.  A przypomnienie wyobraźniejowych postów z wartymi uwagi wystąpieniami TED – w dalszej części tekstu.

 

Kadry z animacji TED-Ed, dotyczących: plastiku, kociego życia i snu.

 

Korzystaj z dóbr kultury

 

Podczas gdy zasoby instytucji kultury i galeryjne ekspozycje pozostają zamknięte na klucz, możesz „wybrać się” na któryś z seansów filmowych, spektakli lub koncertów dostępnych na portalu ninateka.pl. Znajdziesz tu sporo polskich klasyków, słuchowisk, starszych i nowszych filmów dokumentalnych czy bajek. A jeśli poszukujesz opcji z audiodeskrypcją, polecam adapter.pl  – przejrzyście zaprojektowaną filmotekę, umożliwiającą nie tylko oglądanie, ale też odsłuchiwanie filmów przez osoby niewidome i niedowidzące.

Z kolei po klasyki literatury, a konkretnie – ponad 5,5 tysiąca utworów udostępnionych na wolnej licencji, można sięgnąć na stronie wolnelektury.pl. Wszystkie dostępne tam pozycje są udostępnione w wersji PDF, EPUB, MOBI, sporo z nich – także w wersji MP3, do odsłuchania jako audiobooki. Zasoby można przeszukiwać na podstawie autorów, motywów, epok, gatunków i rodzajów.

 

Infografika prezentująca strony główne serwisów: Ninateka, Adapter i Wolne Lektury

 

Siedzenie w domu to także całkiem niezła okazja do… zwiedzania. Na stronie 360stories.com znajdziesz znane obiekty i interesujące miejsca, po których możesz odbyć spacer pozostając w domu. Wykorzystanie technologii 360 stopni umożliwia rozejrzenie się wokół i podziwianie różnych zakątków ulic i budynków. Oprócz popularnych i chętnie odwiedzanych obiektów architektonicznych (a przede wszystkim ich okolic) jest opcja, by wirtualnie „zawitać” do różnego rodzaju muzeów z różnych zakątków świata. Platforma posiada też funkcję rezerwowania biletów do prezentowanych miejsc.

 

Strona główna portalu 360 stories, z podglądem ogrodów w Singapurze.

 

Ułatwiaj sobie zdalną pracę

 

Organizacja wirtualnych klas i spotkań, narzędzia do tworzenia interaktywnych zasobów, edukacyjne quizy sprawdzające wiedzę – przydatny zbiór tego typu narzędzi wspomagających naukę i komunikację na odległość (nie tylko dla uczniów i szkół!) znajdziesz na stronie otwartezasoby.pl. Osobom, które na co dzień nie działają zdalnie, a mają nagle „przeskoczyć” w taki tryb, mogą przydać się także aplikacje do zarządzania czasem. Tu rekomenduję narzędzia takie jak Trello lub  Timeneye. Po więcej odsyłam choćby do posta Marty z martapisze.pl, która zestawiła akurat wszystkie narzędzia, jakie sama jestem skłonna polecić. Ja natomiast pozostaję ostatnio wierna papierowej wersji kalendarza, zakupionego w poznańskim Warsztacie Pracy. Lubię, szanuję, sprawdza się u mnie doskonale. :) 

 

Na zdjęciu - dłoń wpisująca czerwonym ołówkiem notatkę do naściennego kalendarza.

 

Sprawdzaj źródła wiedzy

 

Właśnie teraz najłatwiej o dezinformację, chaos informacyjny, wprowadzanie w błąd. Weryfikuj źródła wiedzy, zanim dasz się ponieść fali emocji i napływających zewsząd wieści. Skąd wziął się news, który właśnie czytasz? Czy dane, powielane przez liczne portale pochodzą z rzetelnego, naukowego źródła? Zdobywając wiedzę, wędruj po nitce do kłębka i nie ufaj wiadomości tylko dlatego, że jest konsekwentnie powielana. Strzeż się też internetowych trolli, czyli osób skłócających czy wprowadzających w błąd internautów za pomocą prowokacyjnych komentarzy i treści (polecam zagłębić się w temat).

W tym miejscu – a szczególnie w tym czasie – odsyłam do posta Kasi Gandor 7 sposobów na wytropienie nieprawdziwego newsa. Polecam też kanał Youtube autorki, na którym obala naukowe mity i przedstawia w ciekawy sposób istotne zjawiska. Z filmów Kasi dowiecie się m.in. dlaczego brak piasku jest problemem (o którym się nie mówi) i jak się sprawy mają z żywnością GMO. Poznacie też fakty związane z wodą i jej brakami w Polsce, ze zmianą klimatu – i, oczywiście, aktualnym tematem koronawirusa. Ciekawa i wciągająca, a przy tym – dobrze zmontowana seria. Jeśli więc jeszcze nie znacie tego źródła, jest okazja by je przejrzeć!

 

Grafika przedstawia podgląd kanału z filmami Kasi Gandor.

 

Plusy sytuacji?

 

Obserwując to, co dzieje się wokół mam nieodparte wrażenie, że ten kryzysowy stan ma swoje pozytywne strony. Ja dopatruję się ich w zwracaniu uwagi na kompetencje i wartości, które tak naprawdę powinny być ważne nie tylko w krytycznych momentach, między innymi w:

  • zapewnianiu wsparcia osobom o szczególnych potrzebach (w tym wypadku osobom starszym i z obniżoną odpornością);
  • nauce odpowiedzialności za zdrowie swoje i innych;
  • łączeniu sił ponad podziałami;
  • docenianiu znaczenia pracy i nauki zdalnej – i możliwości, które ze sobą niosą;
  • nauce rozważnego korzystania z zasobów cyfrowych.

Oczywiście, ile tych „mocnych stron” będzie i to, jak (jakościowo) je wykorzystamy, zdecydowanie zależy od nas wszystkich. Życzę więc nam spokoju, zdrowia. I rozważnego, owocnego korzystania z dostępnych – nie tylko cyfrowych – zasobów. W domu, a także poza nim! 

 

Zdjęcie odry - w tafli wody odbija się błękitne niebo.
Czas i pogoda sprzyjają też spokojnym, odludnym spacerom. ;) Na deser dołączam więc coś spoza sieci: sobotnie zdjęcie z pleneru. W końcu “po drodze” nadchodzi wiosna!

 


Więcej pomysłów? 

Masz w zanadrzu inspiracje lub narzędzia, którymi sam/a chcesz się podzielić? Zrób to pod postem lub na Facebooku. :) Czekam na Wasze komentarze! 


 

Related Posts

Leave a comment